Chystáte se kupovat nemovitost, ale nemáte v tomto ohledu zkušenosti? Nevíte, na co se zaměřit, abyste učinili ten pravý krok a nenaletěli? Nevěste hlavu, na následujících řádcích se dočtete, jak na koupi Vašeho vysněného domu či bytu a na co si dát pozor.
Nad všemi návody i radami kraluje následující rada nad zlato: při výběru se nenechte unést pouze emocemi a nadšením z nového bydlení, zapojte také kritický rozum. V opačném případě byste mohli po koupi prvotní nadšení brzy ztratit.Je doprava v místě bydliště dostatečně zajištěná? Zjistěte si předem (a to nejlépe i v praxi) např. návaznost spojů od Vašeho potenciálního domova do zaměstnání/do školy apod.
Jaká je ve Vaší lokalitě vybavenost službami a obchody? Především položky každodenních potřeb (supermarket, čerpací stanice, drogerie,…) by měly být relativně na dosah, buď blízko bydliště, nebo alespoň po cestě do zaměstnání.
Nachází se Váš dům v příjemném okolním prostředí? Je poblíž dostatek přírody, kam chodit na procházky a odpočinout si?
Výhodná poloha nemovitosti často tvoří podstatnou část její ceny, proto například právě domy/byty umístěné v centrech měst bývají opravdu drahé. Jestliže právě neoplýváte miliony, dost možná budete muset najít kompromis mezi Vašimi požadavky a cenou, kterou budete ochotni si půjčit.
Nahlédněte též do územního plánu (na městském úřadu). Zjistěte, zda není v plánu zástavba okolí Vašeho domu, výstavba dálnice apod.
Nedejte jen na dobré slovo majitele či makléře a jeho úsměv od ucha k uchu. Ať se Vám zdá sebevíc bezelstný, jděte sami na katastrální úřad a sežeňte si k nemovitosti i k prodávajícímu co nejvíce informací. Bude Vás zajímat:
Zajděte také na příslušný stavební úřad a vyžádejte si:
Informace v těchto dokumentech pak porovnejte jak se skutečným stavem nemovitosti, tak i s daty uvedenými v katastru, popřípadě je třeba nechat zapsat změny.
Přichází na řadu důkladná technická prohlídka domu/bytu. Jestliže kupujete byt, zkontrolujte stav společných domovních elementů (střecha, půda, vnitřní rozvody, tj. elektrické, plynové, rozvody tepla a vody, izolace, sklep, stav fasády), a stav samotného bytu (podlahy, okna, rozvody, koupelna a WC, kuchyň). V případě domu je to podobné: kromě výše zmíněného se zaměřte také na statiku a základy.
Nejste si jisti, zda sami dokážete technický stav nemovitosti správně vyhodnotit či otestovat? Vezměte s sebou na prohlídku stavebního inspektora.
Ve smlouvě je pak zásadní především specifikace kupované nemovitosti: její stav, případné vybavení atp.
Co se týče uvádění ceny nemovitosti, dle ustanovení občanského zákoníku stačí ve smlouvě uvést způsob určení ceny. Nicméně odborníci pro jistotu doporučují udání přesné ceny, za kterou nemovitost kupujete, i podmínky, za kterých dojde k úhradě.
Stejně tak je běžné uvést, která ze stran podá návrh na vklad vlastnického práva a kdo se postará o uhrazení poplatků s tím spojených.
Vzhledem k převodu vlastnického práva se doporučuje nejdříve úhradu za nemovitost uschovat v úschovně advokáta, a peníze převést na původního majitele až v ten moment, kdy je vlastnické právo převedeno. Toto opatření funguje jako pojistka pro obě strany (zamezí se situacím, kdy jsou peníze převedeny, ale vlastnické právo ne, či naopak) a zajišťuje hladký průběh převodu nemovitosti.
Před rokem 2020 bylo ještě nutné odvést daň z nemovitosti, kterou měl povinnost zaplatit kupující. Daň se rovnala 4% ze základu daně; přičemž tento základ se určoval buď z kupní ceny nemovitosti, anebo finančním úřadem a to dle typu a polohy nemovitosti. Konečně výše daně se vypočítala z toho kritéria, které mělo vyšší hodnotu.
Daňové přiznání se podávalo na odpovídající finanční úřad, pod který nemovitost spadala. Přiznání bylo možno podat jak osobně, tak i elektronicky; každopádně tak bylo nutno učinit do konce třetího kalendářního měsíce po měsíci, ve kterém byl uskutečněný převod vlastnického práva na katastru.
Bylo třeba přiložit minimálně dokumenty jako: kopie kupní smlouvy, potvrzení o vkladu vlastnického práva z katastru.
Zaplatit daň bylo možné bankovním převodem.
V roce 2020 došlo v České republice k zrušení této daně z nabytí nemovitosti, což přineslo zjednodušení procesu nákupu nemovitostí.
Pro ženy na MD jsou v na trhu půjček v nabídce půjčky na mateřské. Půjčka na auto ihned nám zase může pomoct při financování koupě našeho vysněného vozu. Chybí-li nám peníze na dovybavení domácnosti, bude se nám pravděpodobně hodit půjčka do 20000 ihned.
Pro ty z nás, kteří mají více půjček a chtějí platit méně a pohodlněji, je tady konsolidace půjček bez ručení. Potřebujeme-li peníze do jednoho dne, jistě nám přijdou vhod nebankovní půjčky do 24 hodin. Půjčka bez doložení příjmu je tady pro ty, kteří nemohou doložit, kolik vydělávají. Více informací na Maxi-půjčky.cz.
Další témata: • Kupujeme nemovitost: jak na to? • Daň z převodu nemovitosti, daň z nabytí nemovitosti • Lze zabránit exekuci? • SMS půjčky tu jsou i pro ženy na MD • SMS půjčka okamžitě a úplně každému • Půjčka do výplaty bez nalížení do registru • SMS půjčky pro problémové klienty • SMS půjčka na účet - první zdarma • Nebankovní půjčky kde opravdu půjčí každému • Půjčka před výplatou každému 5000 • Půjčky bez registru • Spotřebitelský úvěr • Kreditní karty online • Půjčky se zástavou • Americké hypotéky bez registru • Online žádost o půjčku